Luna reprezentantką Polski na Eurowizji 2024​

Luna, 24-letnia artystka sceny alternatywnej, zostanie reprezentantką Polski na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji z utworem „The Tower”. Jej piosenka zdobyła najwięcej punktów w krajowych preselekcjach, co zostało potwierdzone przez 5-osobową Komisję Konkursową.

W składzie komisji znaleźli się Łukasz Pieter, Michał Hanczak, Kasia Moś, Konrad Szczęsny oraz Piotr Klatt. Każdy z nich ocenił zgłoszone utwory, a piosenka Luny zdobyła imponujące 34 punkty, co dało jej pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Justyna Steczkowska z „WITCH-ER Tarohoro”, a trzecie miejsce ex aequo przypadło piosenkom „Jesień – Tańcuj” w wykonaniu Kayah i zespołu Dagadana, oraz „Midnight dreamer” w wykonaniu Marcina Maciejczaka.

Luna, studiująca Artes Liberales na Uniwersytecie Warszawskim, jest nie tylko utalentowaną wokalistką, ale także gra na skrzypcach i fortepianie, pisze i komponuje utwory muzyczne, oraz jest instruktorem jogi. Jej pasje obejmują sztukę, filozofię, modę i astrologię. Przyjaciele opisują Lunę jako osobę emanującą światłem, pozytywną energią i tajemniczym wdziękiem.

W 2023 roku Luna rozpoczęła współpracę z producentami z Wielkiej Brytanii i Szwecji, co zaowocowało m.in. utworem „Subterranean” nagranym z dj Miss Monique i Avira, który zdobył ponad 3 miliony odtworzeń.

Piosenka „The Tower”, stworzona we współpracy z Fyfe i Maxem Cooke w Wielkiej Brytanii, jest manifestem wolności i siły. Luna wyraża nadzieję, że utwór ten zainspiruje do walki o własną wolność, miłość i poczucie wartości, oraz skłoni do porzucenia ograniczeń i negatywnych schematów.

Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Szwecji, a Luna wystąpi w pierwszym półfinale 7 maja. Gospodarzem wydarzenia będzie Malmö, stolica regionu Skania. Finał konkursu odbędzie się 11 maja 2024, a hasło tegorocznej edycji brzmi „United By Music” („Zjednoczeni przez muzykę”). Wszystkie koncerty będą transmitowane na żywo w Telewizji Polskiej, a udział weźmie 37 krajów.